How to do this question plz answer my question
Question:
[tex]How to do this question plz answer my question [/tex]
Answers
510,064,471,910,000 m² or 5.1 x 10^14 m²
Step-by-step explanation:
4πr²
if the diameter is 12742, then the radius is 6371
4π(6371)²
510,064,471.91 km²
510,064,471,910,000 m²
510064471909788 m²
Step-by-step explanation:
diameter=12742 so the radius r=12742/2=6371=6371*1000=6371000
A=4πr²
A=4π(6371000)²
A=162358564000000π =510064471909788 m²
$121.82
Step-by-step explanation:
Okay, this is kind of complex, so let's go step by step.
First, we want to find the area of the rectangular lawn - we can do this by multiplying the length and width. The length is 100 and the width is 45 so [tex]45\cdot100=4500[/tex] m² is the area of the rectangle.
However, there are 3 ponds in which the grass seeds will not be going - so we need to find the area of all 3 of these circles and subtract it from 4500 (our rectangle area).
The area of a circle is represented by the formula [tex]\pi r^2[/tex]
The diameters are given here, which is double the radius, so to find the radius of each circle let's divide the diameters by 2.
First circle's radius: [tex]20\div2=10[/tex]
Second circle's radius: [tex]10\div2=5[/tex]
Third circle's radius: [tex]5\div2=2.5[/tex]
Now let's find the area of each circle.
First Circle: [tex]\pi \cdot10^2 = \pi\cdot100=3.14\cdot100=314[/tex]
Second Circle: [tex]\pi\cdot5^2 = \pi \cdot25 = 3.14\cdot25=78.5[/tex]
Third Circle: [tex]\pi \cdot 2.5^2 = \pi \cdot6.25 = 3.14\cdot6.25=19.625[/tex]
Adding all of these values gets us 412.125.
Now we can subtract from this from 4500 to get us 4087.875
If the grass seeds that cost £1.49 cover 50m² each, then we need [tex]4087.875\div50=81.7575[/tex] bags.
Each bag costs £1.49, so the total cost is [tex]81.7575\cdot1.49\approx121.82[/tex]
Hope this helped!!
28 cm
Step-by-step explanation:
vertical side of each parallelogram is (y-6)/2 cm
perpendicular height of each parallelogram is 7 cm
Total area = 4sh
308 = 14(y-6)
y-6 = 22
y = 28 cm
BRAINLIEST PLS
40°, 95°, 105°, and 160°
Step-by-step explanation:
Let the smallest angle be x.
Measures of the 3 angles can be expressed as:
[tex]x + 55[/tex]
[tex]x + 65[/tex]
[tex]x + 120[/tex]
The sum of all angles in a quadrilateral = 360°.
Therefore, [tex](x + 55) + (x + 65) + (x + 120) = 360[/tex]
Solve for x
[tex]x + 55 + x + 65 + x + 120 = 360[/tex]
[tex]3x + 240 = 360[/tex]
[tex]3x + 240 - 240 = 360 - 240[/tex]
[tex]3x = 120[/tex]
[tex]\frac{3x}{3} = \frac{120}{3}[/tex]
[tex]x = 40[/tex]
The smallest angle = 40°
Plug in the value of x in the earlier stated expressions to find the measure of the other angles:
[tex]x + 55 = 40 + 55 = 95[/tex]
[tex]x + 65 = 40 + 65 = 105[/tex]
[tex]x + 120 = 40 + 120 = 160[/tex]
I hope this helps you!
[tex]How to do this question plz answer my question step by step plzz plz plz plz plz [/tex]
not enough (144)
Step-by-step explanation:
First you would find the circumference of the table,
C=[tex]\pi[/tex]d
C=565.49cm
Then you find the number of guest that can fit in a table,
565.49 /70=8.078
which would be 8 guests per table
since there are 18 tables we multiply 8 to get the total guest that would fit
18*8=144
Hence, not enough
Take the information given and create an equation that add up to 360.
Step-by-step explanation:
You might assume the smallest angle to be the given 55, so that would make the third term 120+55. The fourth angle is unknown, x
The equation sets up as
55+65+(55+120)+x = 360
Add all the numbers to get 295.
295+x=360
Subtract 360-295 = x
x=65
The four angles are 55°,65°,175° and 65°
I hope this answers your question!
The total distance around the running track is 194.3 m
Step-by-step explanation:
Here, we are interested in calculating the distance around the running track.
We have two semi-circles of diameter 30m and two parallel straight lines of length 50m
Firstly let’s add the parallel straight lines, we have 50 + 50 = 100 m
Now these two semicircles when joined together gives a full circle. And since they are of same diameter, by calculating the circumference of the full circle, we can have the length around the two bends
Mathematically, that would be; πd
The circumference is thus; 22/7 * 30 = 94.29 m
Thus, the length of the running track will be 100 + 94.3m = 194.3m
£22.40
Step-by-step explanation:
60% of 12 is 7.2 (you can also write it as 7.20) so you times that by 2 to get 14.4 (you can also write it as 14.40) and [tex]\frac{1}{3}[/tex] of 24 is 8, so you add that to the 14.4 and you get 22.4 (also writen as 22.4) hope this helps!