FREE POINTS!!can someone please look at my last question. i need help

5 answers
Question:

FREE POINTS!!
can someone please look at my last question. i need help

Answers

$211.80

Step-by-step explanation:

First, calculate the price of the rug.

150%/100=1.50+1=2.5

83.06*2.50=207.65

Then, find the price of the sales tax

2%/100=0.02

207.65*0.02=4.153

Then add the sales tax onto the price of the rug.

207.65+4.153=211.803 or 211.80

Ok, I will try and see if I can help you!

Explanation:

:)

y-5=1/3(x-6)

Step-by-step explanation:

SO find the slope first

ANd then just fill out the point slope formula

I think its 52.3 yards but im not sure

Step-by-step explanation:

HE BD

D

SS

S

SJSJSJSJSJSJSJSJJS

Similar Solved Works

7 answers

The progressive movement grew out of the movement of the late 1800s. a. independence b. anti-immigration c. populist d. whig

The progressive movement grew out of the movement of the late 1800s. a. independence b. anti-immigration c. populist d. whig Please select the best answer from the choices provided...
4 answers

Based on the details in the story what is one similarity between robin hood and little john

Based on the details in the story what is one similarity between robin hood and little john...
7 answers

Ik some will be mad that i did this but school is so freaking boring so if your in school right now

ik some will be mad that i did this but school is so freaking boring so if your in school right now i feel you it’s ok it will get better but take a risk first person to tell there crush u like them will get 100 points...
4 answers

Find the measure of the indicated angle to the nearest degree

Find the measure of the indicated angle to the nearest degree [tex]Find the measure of the indicated angle to the nearest degree[/tex]...
2 answers

Why should we increase​ the crop production

Why should we increase​ the crop production...
4 answers

Does this sound right ? “i aspire to contribute to a community”

Does this sound right ? “i aspire to contribute to a community”...
1 answer

Mei has 2.5 packages of pretzels. Each full package weighs 5.39 ounces. Mei wants to know how many ounces of pretzels she has.

Mei has 2.5 packages of pretzels. Each full package weighs 5.39 ounces. Mei wants to know how many ounces of pretzels she has....
2 answers

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds i need step by step

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds i need step by step...
3 answers

Describe an alternative name for Enzymes. Explain why is this an appropriate term?

Describe an alternative name for Enzymes. Explain why is this an appropriate term?...
3 answers

Rheese bought a new car for $17.500. The value of the car is depreciating at a rate of 4.6%each year. How much would the

Rheese bought a new car for $17.500. The value of the car is depreciating at a rate of 4.6% each year. How much would the car be worth in 4 years?...
3 answers

The majority of white southern families owned large numbers of slaves​

the majority of white southern families owned large numbers of slaves​...
3 answers

Why is buying a house a better investment than renting an apartment?A. Housing prices increase faster than rents.B. Mortgage payments increase the

Why is buying a house a better investment than renting an apartment? A. Housing prices increase faster than rents. B. Mortgage payments increase the homeowner's equity. C. Leases have higher interest than mortgages D. Houses are generally larger than apartments, SIM...
3 answers

Dau coroana va rog la primul

Dau coroana va rog la primul [tex]Dau coroana va rog la primul[/tex]...
10 answers

Please help. Choose the number of the sentence that expresses the main idea of the selection. 1 2 3 4 5 6

Please help. Choose the number of the sentence that expresses the main idea of the selection. 1 2 3 4 5 6 [tex]Please help. Choose the number of the sentence that expresses the main idea of the selection. 1 2 3[/tex]...
3 answers

5.23 minus 2.1 write a story

5.23 minus 2.1 write a story...
6 answers

Which of these was not a cause of the great depression? a) the stock market crash of october, 1929 eliminate b) an increase

Which of these was not a cause of the great depression? a) the stock market crash of october, 1929 eliminate b) an increase in federal taxes and social programs c) excessive stock speculation and "buying on margin" d) the growing gap between the rich and the working class...
4 answers

How are the qualities cohesion and unity achieved in a piece of writing?Cohesion: Unity: plz I am failing this class

How are the qualities cohesion and unity achieved in a piece of writing? Cohesion: Unity: plz I am failing this class...
6 answers

Members of which of the following groups of organisms have an internal skeleton? a. arachnids b. insects

Members of which of the following groups of organisms have an internal skeleton? a. arachnids b. insects c. sea stars d. centipedes...
3 answers

What’s this I don’t know

What’s this I don’t know [tex]What’s this I don’t know[/tex]...
10 answers

Will Mark Brainliest 15 POINTS Please find the slope!

Will Mark Brainliest 15 POINTS Please find the slope! [tex]Will Mark Brainliest 15 POINTS Please find the slope![/tex]...

-- 0.016516--