Find the area:.brainliest.

12 answers
Question:

Find the area:.brainliest.

[tex]Find the area:..........brainliest.........[/tex]


Answers

1. Urban areas can be home to celebrities (New York, Hollywood, etc)

2. Urban areas also probably would have more job oppurtunities considering there are more buildings/malls/food places/etc

3. Urban areas usually tend to be more interesting due to the news briefs that happen there!

4. Urban areas have great views and sunsets if you can go to the top of your building

5. Everyday is new and something might happen for you!

Hope this helped!

10

Step-by-step explanation:

125.66 ft^2

22.5 cm^2

Step-by-step explanation:

circle area = pi*r^2

3.14 * 16

scale factor 2.5

2.5(3.14*16)

125.66

rhombus = length times width

2.25*5

scale factor 2

2(2.25*5)

22.5

125.66英尺^ 2

22.5厘米^ 2

169/12 = 13 1/2

Step-by-step explanation:

3 1/4 = 13/4

4 1/3 = 13/3

area = 13/4 *13/3 = 169/12 = 14 1/12

169/12 square units

Step-by-step explanation:

Step 1:  Convert the mixed fractions into improper fractions by multiplying the denominator by the whole number, then adding the numerator.  Keep the original denominator.

3 1/4   becomes    [4(3) + 1]/4    which simplifies to 13/4

4 1/3  becomes    [3(4) + 1]/3    which simplifies to 13/3

Step 2:  These are sides of the rectangle, so multiply them together to find the area...

(13/4)(13/3)  =   (13*13)/(4*3)  =  169/12            

3.4

Step-by-step explanation:

3.4

Step-by-step explanation:

Beginning:

You see,  

You see:

It is the bisector of the photosynthesis if you want the nucleustransformation to let you know transpirtation is present for the bisector of photosynthesis and then the nucleus would get a membrane which allowed the photosynthesis synthesise into photos thatneeds to be taken by photographers

In Conclusion:

Gimme Brainliest

D

Step-by-step explanation:

step-by-step explanation:

6,250

step-by-step explanation:

to get the area, multiply 360 by 160.(57,600)

to find out how many bags of fertilizer it will take, first figure out how many square feet one bag can hold. divide 1000 by 8(125) to get the unit rate(how many square feet one pound of fertilizer can hold)and multiply it by 50(6250). if i haven't made a mistake, that is the answer.

Similar Solved Works

4 answers

Write a sentence using the following word: tessellationThis is for school, I swear.

Write a sentence using the following word: tessellation This is for school, I swear....
3 answers

Adding powered gatorade to water makes a tasty sution. what is the solvent in this example

Adding powered gatorade to water makes a tasty sution. what is the solvent in this example ?...
3 answers

The number of triangles formed in a decagon when all of thediagonals are drawn from one vertex is.​

The number of triangles formed in a decagon when all of thediagonals are drawn from one vertex is.​...
2 answers

A12-pint bucket of paint costs $51.60. what is the price per quart?

A12-pint bucket of paint costs $51.60. what is the price per quart?...
4 answers

Question 1 You are designing an asphalt pavement to be used on a highway that sees little traffic (i. e. constant movement > 55 mph) in central Michigan.

Question 1 You are designing an asphalt pavement to be used on a highway that sees little traffic (i. e. constant movement > 55 mph) in central Michigan. The average 7-day maximum temperature that the pavement will experience is will be 40*C. The minimum temperature that the pavement will experie...
4 answers

2If the car covers 395 m in 15 seconds. What is the actual acceleration of the car?

2 If the car covers 395 m in 15 seconds. What is the actual acceleration of the car?...
2 answers

Which of the formulas is the empirical formula for each of the following compounds

Which of the formulas is the empirical formula for each of the following compounds...
4 answers

)You are asked to go buy bags of tiles. Each bag has enough tile to cover324 square feet. How many bags do you need to

)You are asked to go buy bags of tiles. Each bag has enough tile to cover 324 square feet. How many bags do you need to buy to file the entire first floor? SHOW YOUR WORK....
4 answers

Bulky Store also sells ground beef.10 patties for $4.99What is the cost of 30 hamburgers rounded to the nearest cent?

Bulky Store also sells ground beef. 10 patties for $4.99 What is the cost of 30 hamburgers rounded to the nearest cent?...
4 answers

Based on the results in the table, is it valid to infer that more students at Jeanettes schools like to play basketball that's football?

Based on the results in the table, is it valid to infer that more students at Jeanettes schools like to play basketball that's football? Explain your answer....
3 answers

Which condition must be true for a nation to exist?

Which condition must be true for a nation to exist?...
10 answers

Read the passage from touch the top of the world, erik weihenmayer’s autobiographical book about his

Read the passage from touch the top of the world, erik weihenmayer’s autobiographical book about his trek to the summit of mount everest. what does this passage tell about the author’s attitude toward climbing? excerpt from touch the top of the world by erik weihenmayer my mind was starting to ...
3 answers

Answer number 25 (7th grade level) I need help

Answer number 25 (7th grade level) I need help [tex]Answer number 25 (7th grade level) I need help[/tex]...
1 answer

Last summer vacation you went to your friends village. his grandmother looked after you like her own

Last summer vacation you went to your friends village. his grandmother looked after you like her own grandson. describe her in 100 words...
4 answers

Please answer this correctly

Please answer this correctly [tex]Please answer this correctly[/tex]...
4 answers

Walking, jogging, and light swimming are what types of exercisesa. aerobic exercisesb. isotonic exercisesc.

Walking, jogging, and light swimming are what types of exercises a. aerobic exercises b. isotonic exercises c. anaerobic exercises d. flexibility exercises...
6 answers

A car rental company charges an initial fee plus a constant fee per kilometer driven this table compares a total distance

a car rental company charges an initial fee plus a constant fee per kilometer driven this table compares a total distance driven on the trip and quality leaders and the price of rental in dollars what is the company's initial fee ​ [tex]a car rental company charges an initial fee plus a c...
4 answers

Write your answer (Keep it short and simple so you can get the best answer)

Write your answer (Keep it short and simple so you can get the best answer)...
4 answers

I love you very much, ? tag question​

I love you very much, ? tag question​...
4 answers

Boy and 13 or older i needa ask u som cuh i just dothann

Boy and 13 or older i needa ask u som cuh i just do thann...

-- 0.011763--