Answer it answer it answer it

6 answers
Question:

Answer it answer it answer it

[tex]Answer it answer it answer it[/tex]


Answers

December

Explanation:

A. Bad debt expense workings

Estimated loss =

0 - 30 days 1% of $90,000 = $900

31 - 60 days 2% of $20,000 = $400

61 - 120 days 5% of $11,000 = $550

121 - 180 days 10% of $6,000= $600

Over 180 days 25% of $4,000 = $1,000

Total Estimated loss = $3,450

Pre-adjusted bal of Uncollectible debt Account = $520

Balance to reflect in the Financial statement will be adjusted to reflect $3,450 just computed.

Addition to the Expense will be $3,450 minus $520 = $2,930

B.

Financial statement Effect template

Cash Asset = -$2,930

+

Non - Cash Asset = $0

=

Liability = $0

+

Contributed Capital = $0

+

Earned Capital -$2,930

C.

Account Receivable as at Dec 31 = $131,000

Less Allowance for uncollectible debts total = -$3,450

Balance Account receivables = $127,550

Explanation:

LaFond Company

Bad debt expense are combination of both doubtful and uncollectible debts within a financial year.

A debt becomes doubtful based on previous trends around debt collections. From the question for example 0 - 30days aged debt is doubtful of 1% uncollectibility, and 31 - 60 days aged debt is 2% etc.

A debt is written off as bad if it is adjudged to be uncollectible.

Explanation:

Depreciation is the systematic allocation of the cost of a machine over its useful lifetime.

There are different types of depreciation like the straight line , double declining  and the units of production method.

Workings

Depreciable amount = 120,000-5000 = 115,000

Useful life = 4 years

Depreciation rate = 115000/4 = 25% = 28,750

                                              2015      2016       2017         2018

Straight line depreciation    28,750  28,750   28,750    28,750

Double declining

Double declining rate = 25%*2 = 50%

2015 = 50% * 115,000= 57,500

2016

Opening book value = 115,000-57,500 = 57500

Depreciation = 57,500*50% = 28,750

2017

Opening book value = 57500-28,750 =28750

Depreciation = 50%*28,750 =14,375

2018

Opening book value   28750-14375 = 14375

Depreciation = 14375*50% = 7188

Units of production

2015 = 280000/1150,000*115,000 = 28,000

2016 =430,000/1150000*115000 = 43,000

2017= 360000/1150000*115000 = 36,000

2018 = 80,000/1150000*115000 = 8000

B

IF the machine was bought on July 1, 2015

Straight line depreciation

2015 = (25%*115000 ) /2 = 14,375

2016 =25%* 115,000 = 28,750

2017 = 25%*115000 = 28750

2018 = 25%*115,000 =28750

2019 =(25%*115000)/2 = 14,375

Double declining method

2015

(115,000*50,000)/2 =28750

2016

Opening book value =115,000-28750 =86250

Depreciation = 50%*86250 = 43,125

2017

Opening book value =86250-43125 =43125

Depreciation = 43,125*50% = 21,563

2018

Opening book value

43125-21563 =21562

Depreciation = 21562*50% =10,781

2019

Opening book value = 21562-10781 =10781

Depreciation = 50%*10781 = 5391

I got you the answer is D

Step-by-step explanation:

To find inverse, switch x and f(x) and solve for the new f(x), the new f(x) is the inverse. 
original function: f(x)=(1/2)x+4
switch: x=(1/2)f(x)+4
f(x)=2x-8, this is the answer for question 1

answer for question 2: 1-b, 2-d, 3-f, 4-c, 5-e, 6-a

question 3
From the given graph, we know the slope is 2/5, the y intercept is -2, so the original function is f(x)=(2/5)x-2
switch x and f(x): x=(2/5)f(x)-2
solve for f(x): (2/5)f(x)=x+2
multiply both side by 5/2: f(x)=(5/2)x+5,
so the second choice is the correct answer.

December

Explanation:

Christmas

Similar Solved Works

3 answers

Inner / Outer Planets in relation to the sun.

Inner / Outer Planets in relation to the sun....
4 answers

What is an industrial application process that satisfies the first law of thermodynamics

What is an industrial application process that satisfies the first law of thermodynamics but not the second law? how do manufacturers minimize entropy generation for this process?...
12 answers

Which of the following groups was the square deal intended to ?

Which of the following groups was the square deal intended to ?...
9 answers

The hawaiian silversword originated from a species of tarweed, which is a plant native to present-day

The hawaiian silversword originated from a species of tarweed, which is a plant native to present-day california. this plant colonized the hawaiian islands approximately 5 million years ago, and currently consists of 30 species that are monophyletic, rapidly speciated, and have diversified ecologica...
4 answers

What is the positive radian measure of the smaller angle formed by the hands of a clock at 3 o'clock?

What is the positive radian measure of the smaller angle formed by the hands of a clock at 3 o'clock?...
4 answers

When you multiply you get -400 but when added you get 10

When you multiply you get -400 but when added you get 10...
3 answers

A thick oak wall (rho = 545 kg/m3 , Cp = 2385 J/kgK, and k = 0.17 W/mK) initially at 25°C is suddenly exposed to combustion

A thick oak wall (rho = 545 kg/m3 , Cp = 2385 J/kgK, and k = 0.17 W/mK) initially at 25°C is suddenly exposed to combustion products at 800°C. Determine the time of exposure necessary for the surface to reach the ignition temperature of 400°C, assuming the convection heat transfer coefficient bet...
5 answers

Which advancement would have been directly responsible for the army that protected the city of thebes?

Which advancement would have been directly responsible for the army that protected the city of thebes?...
4 answers

At a party, 70 people are right-handedand 12 people are left-handed.What is the ratio of right-handedpeople to the total number

At a party, 70 people are right-handed and 12 people are left-handed. What is the ratio of right-handed people to the total number of people at the party? [?]:[ ] Reduce the ratio to lowest terms?...
3 answers

Does anybody have any cause and effect essay ideas? or could write an essay for me btw i am in 7th grade

Does anybody have any cause and effect essay ideas? or could write an essay for me btw i am in 7th grade...
3 answers

Planet Fitness gym charges $15 per month plus $50 for a membership. TotalFitness gym charges $25 per month and no membership fee. After

Planet Fitness gym charges $15 per month plus $50 for a membership. Total Fitness gym charges $25 per month and no membership fee. After how many months would the total cost be the same for both gyms?...
6 answers

True or false, y - 3 = -2 (x + 4) written in slope intercept form looks like y = -2x - 5

True or false, y - 3 = -2 (x + 4) written in slope intercept form looks like y = -2x - 5...
10 answers

Geographers studying the effects of climate change might look at the issue on a small by studying how

Geographers studying the effects of climate change might look at the issue on a small by studying how it affects the brush fires in australia, shown in the image above....
12 answers

Planets in our solar system do not revolve around the sun in perfect circles. their orbits

Planets in our solar system do not revolve around the sun in perfect circles. their orbits are nore like ovals. which term do scientists use to describe these orbits...
5 answers

So, this is in math and, I NEED HELP. could you first multiply the width by the height? Explain.

so, this is in math and, I NEED HELP. could you first multiply the width by the height? Explain....
8 answers

In the following figure, given a parallelogram ABCD. Find x and y ​

In the following figure, given a parallelogram ABCD. Find x and y ​ [tex]In the following figure, given a parallelogram ABCD. Find x and y ​[/tex]...
4 answers

Which statement best compares Edith Frank with Otto Frank in Anne Frank: The Diary of a Young Girl?Edith

Which statement best compares Edith Frank with Otto Frank in Anne Frank: The Diary of a Young Girl? Edith is more reserved, while Otto is more outspoken. Edith is selfish, but Otto often puts others' interests before his own. Edith responds to arguments tactfully, while Otto is more impulsive. Edit...
4 answers

A hockey player, Daniel, made 17 out of the teams 25 goals. Which of the following represents the goals made by the other players? *

A hockey player, Daniel, made 17 out of the teams 25 goals. Which of the following represents the goals made by the other players? *...
3 answers

Total vending machine sales were $2300 for the month of May. A 10% commission is earned in these sales.

Total vending machine sales were $2300 for the month of May. A 10% commission is earned in these sales....
8 answers

An economic system in which colonies supply goods to the mother country is called

An economic system in which colonies supply goods to the mother country is called...

-- 0.052384--