30 Points.Directions: Type your response in the box.Martha recorded the ratio of students and teachers at all the middle schools
2 answers
Question:
30 Points. Directions: Type your response in the box.
Martha recorded the ratio of students and teachers at all the middle schools in the Timber Creek school district. The list is shown below.
1. 20 students : 2 teachers
2. 1 teacher per 15 students
3. 1 teacher per 10 students
4. 40 students : 4 teachers
5. 5 teachers per 40 students
Part A: Identify the unir rates and ratios that are equivalent.
Part B: Give another unit rate or ratio that is not on the list but equivalent to the ones from Part A. Explain why these are equivalent.
Martha recorded the ratio of students and teachers at all the middle schools in the Timber Creek school district. The list is shown below.
1. 20 students : 2 teachers
2. 1 teacher per 15 students
3. 1 teacher per 10 students
4. 40 students : 4 teachers
5. 5 teachers per 40 students
Part A: Identify the unir rates and ratios that are equivalent.
Part B: Give another unit rate or ratio that is not on the list but equivalent to the ones from Part A. Explain why these are equivalent.
Answers
add 24, 22, and 6. for the ratio see if they all match up to the prices to the number of pairs of jeans. then just look at ur table for jeans and see which one has the greatest value. by equivalent it means are they the same as the one that is greatesst on table D and see if any of them are equivalent to the one you chose for E. for F all you would have to do is divide the number in A by 7. then just look at ur previous tables and find ur ratio
Yes, Again ADD 22, 24, and 6 you can then use your table to figure out if they are equivalent.
Step-by-step explanation:
ENJOY!!!
Similar Solved Works
12 answers
What is 5.208333333 in scientific notation?
What is 5.208333333 in scientific notation?...
5 answers
What was one benefit that early humans received by living in extended family clans?O learning to writeO
What was one benefit that early humans received by living in extended family clans? O learning to write O creating stone tools O using fire for warmth developing language...
4 answers
Im board so lets chat and be friends also im a juice-world fan :D
Im board so lets chat and be friends also im a juice-world fan :D...
4 answers
I need help with the math problem
I need help with the math problem [tex]I need help with the math problem[/tex]...
10 answers
In a(n) commercial for square space, a representative for the podcaster square space explained how the
In a(n) commercial for square space, a representative for the podcaster square space explained how the company could listeners "set your website apart" with an easy-to-use platform that allows small businesses to build their own websites. a. testimonial b. slice-of-life. c. animated. d. straight a...
5 answers
Use scientific reasoning to explain what happens if 0.87 mol NaCl is dissolved in pure water creating 3.00 L of solution, what
Use scientific reasoning to explain what happens if 0.87 mol NaCl is dissolved in pure water creating 3.00 L of solution, what is its molarity of the resulting solution?...
4 answers
What type of policy specifically affects how government collects and spends money? economic policy social policy federal policy
What type of policy specifically affects how government collects and spends money? economic policy social policy federal policy state policy...
10 answers
Ineed an ! how are traits and genes related?
Ineed an ! how are traits and genes related?...
4 answers
Jorge goes to the store and pays $4.80 for 1.5 pounds of fruit. What is the price per pound of the fruit?
Jorge goes to the store and pays $4.80 for 1.5 pounds of fruit. What is the price per pound of the fruit?...
2 answers
Which graph represents the solution to the system of inequalities? y > x – 4 y ≤ –1
Which graph represents the solution to the system of inequalities? y > x – 4 y ≤ –1...
4 answers
The expression 1/2mv^2 gives the kinetic energy, in joules, of an object with a mass of m kilograms traveling at a speed of v meters per second.
The expression 1/2mv^2 gives the kinetic energy, in joules, of an object with a mass of m kilograms traveling at a speed of v meters per second. What is the kinetic energy of an experimental unmanned jet with a mass of 1.5 x 10^3 kg traveling at a speed of about 3.4 x 10^3 m/s?...
2 answers
Assignment #3 – Supply Chain Process Answer the following questions in a Word. doc and submit your
Assignment #3 – Supply Chain Process Answer the following questions in a Word. doc and submit your file through Canvas. Refer to our in-class example of tying your answer/position to our textbook and citing outside research sources. Information technology and systems facilitate supply chain collab...
4 answers
William paid $4800 interest on a 4-year car loan at 8%.What was the original principal loan amount?
William paid $4800 interest on a 4-year car loan at 8%. What was the original principal loan amount?...
10 answers
Which of the following is/are TRUE about heat transfer?w. heat energy can never be transferred.x.
Which of the following is/are TRUE about heat transfer? w. heat energy can never be transferred. x. heat flows from cooler to hotter object. y. heat travels from hotter to cooler object. z. heat can transfer through convection, conduction, and radiation Group of answer choices x and y y and z w and...
4 answers
Monte Vista uses the perpetual inventory system. At the beginning of the quarter, Monte Vista has $43,000 in inventory. During
Monte Vista uses the perpetual inventory system. At the beginning of the quarter, Monte Vista has $43,000 in inventory. During the quarter the company purchases $9,850 of new inventory from a vendor, returned $1,250 of inventory to the vendor, and took advantage of discounts from the vendor of $330....
1 answer
Based on what was shown, why does the Chinese government censor some Western-style TV shows? Check all that apply.
Based on what was shown, why does the Chinese government censor some Western-style TV shows? Check all that apply....
10 answers
Can someone please help me with these questions please.
Can someone please help me with these questions please. [tex]Can someone please help me with these questions please.[/tex][tex]Can someone please help me with these questions please.[/tex][tex]Can someone please help me with these questions please.[/tex][tex]Can someone please help me with ...